Charytatywny Ostrowianin Roku 2019 z ZAP-u. Edycja z Covidem w tle

To była najdziwniejsza i kto wie czy nie najtrudniejsza edycja Plebiscytu Ostrowianin Roku w jego historii. W Polskę (i nie tylko) po raz pierwszy uderzył z wielką siłą Covid 19 i pandemia koronawirusa przewróciła nasze życie do góry nogami. Plebiscyt również, ale jednak dzięki determinacji udało się nam przeprowadzić edycję do końca, a zamiast finałowej gali po raz pierwszy całość plebiscytu odbyła się Internecie. Wyniki poznaliśmy podczas transmisji w mediach społecznościowych, ale statuetkę mogliśmy wręczyć Zenonowi Pawlakowi dopiero kilka  miesięcy później.

 

Ta edycja plebiscytu była bodaj najbardziej trudna i nietypowa. Do tej pory wyniki ogłaszano zawsze podczas finałowej gali, która jednak w tym roku, z powodu zagrożenia koronawirusem, nie mogła się odbyć. Kilkakrotnie musieliśmy zmieniać nasze plany, czasami dosłownie z godziny na godzinę, ze względu na błyskawicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną.

Mimo to, plebiscyt dokończono zgodnie z planem, a wyniki ogłoszono podczas  internetowej transmisji bez udziału zaproszonych gości, w tym nawet bez samych nominowanych.

Jak się okazało, był to strzał w „dziesiątkę”, bo tylko w ciągu pierwszej doby transmisje na żywo i z odtworzenia obejrzało ponad 6 000 odbiorców (na Youtube i Facebooku).

Transmisja z rozstrzygnięcia plebiscytu Ostrowianin Roku 2019

Youtube: 

Facebook: 

https://www.facebook.com/ostrowianinroku/videos/496856004524641

 

Wyniki poznaliśmy podczas transmisji w mediach społecznościowych, ale statuetkę mogliśmy wręczyć Zenonowi Pawlakowi dopiero kilka  miesięcy później.

Ostrowianinem Roku został wybrany, głosami ostrowian, Zenon Pawlak  – przedsiębiorca i prezes Fundacji ZAP – ZDROWIE I PRACA, która od lat finansuje badania profilaktyczne pracowników z terenu parku przemysłowego ZAP i funduje sprzęt medyczny dla ostrowskiego szpitala.

Młodym Talentem Roku został Bartosz Nowicki – pilot moto-paralotni, członek kadry narodowej z Aeroklubu Ostrowskiego. Wydarzeniem Gospodarczym uznano rozwój ostrowskiego Rynku Energetycznego, tytuł Wydarzenia Społecznego  zdobył 100. Jubileusz ostrowskiego II LO, Wydarzeniem Sportowym uznano 6. Międzynarodowy Turniej Piłkarski im. Jerzego Kryjoma,  a wydarzeniem kulturalnym  międzynarodową nagrodę „Keeping the Blues Alive” dla Jimiway Blues Festiwalu.

Zdjęcia z wręczenia nagród i wyróżnień

OFICJALNE WYNIKI KONCOWE PLEBISCYTU OSTROWIANIN ROKU 2019

 

OSTROWIANIN ROKU 2019  – Zenon Pawlak (1405 głosów)

Przedsiębiorca, Prezes Zarządu spółki ZAP KOOPERACJA, fundator i społecznik. Prezes Zarządu Fundacji ZAP – ZDROWIE I PRACA, która finansuje badania profilaktyczne pracowników z terenu parku przemysłowego ZAP dla ponad 600 osób rocznie. Współfinansuje sprzęt medyczny dla ostrowskiego szpitala, w trudnych sytuacjach wspiera również procesy leczenia pracowników oraz finansowania leków. Zenon Pawlak jest założycielem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy MERA-ZAP Ostrów Wielkopolski i jego aktywnym członkiem od 1968 roku. Jako zwolennik alternatywnych źródeł energii od 2008 roku, Prezes spółki Ekoenergia-Raszków pozyskującej energię z dwóch wiatraków. Dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi. Prywatnie życzliwy człowiek, który zawsze służy radą i pomocą oraz kochający dziadek w pełni oddany swoim wnuczkom.

 

 MŁODY TALENT ROKU 2019  – Bartosz Nowicki

Pilot moto-paralotni, członek kadry narodowej z Aeroklubu Ostrowskiego. Lataniem pozytywnie „zaraził” go ojciec. W wieku 16 lat pierwszy raz oderwał się od ziemi, by wysoko ponad jej powierzchnią osiągać największe sukcesy. Na ziemi najczęściej można go spotkać na lotnisku w Michałkowie, gdyż reprezentuje barwy Aeroklubu Ostrowskiego. Nie wystarcza mu jednak swobodne latanie. W zeszłym roku obronił tytuł Slalomowego Mistrza Polski, a tytuł jest tym bardziej cenny, że rywalizowała o niego niemal cała światowa czołówka w tej dyscyplinie sportu.

 

WYDARZENIE SPOŁECZNE ROKU 2019 – 100 lat II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim

Jubileusz 100-lecia obchodziło w roku 2019 II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Na terenie szkoły zorganizowano spotkania klasowe i występy muzyczne. W Konkatedrze odprawiono mszę św. w intencji społeczności szkolnej. Po nabożeństwie na ścianie budynku, na dziedzińcu II LO, odsłonięto mural wykonany na 100-lecie, przedstawiający dwóch patronów szkoły: Emilię Sczaniecką i Władysława Reymonta. Uroczystości zakończyła akademia połączona z wystawą „Twarze ostrowskiego Reymonta” prezentująca prace artystów – absolwentów szkoły.

 

WYDARZENIE SPORTOWE ROKU 2019 – 6. Międzynarodowy Turniej Piłkarski im. Jerzego Kryjoma

Kiedy w 2014 roku zabrzmiał pierwszy gwizdek rozpoczynający spotkanie między Lechem Poznań a Ostrovią 1909 Ostrów Wielkopolski podczas I Turnieju im. Jerzego Kryjoma, tylko nieliczni wierzyli w sukces tego, kolejnego lokalnego wydarzenia sportowego. W ciągu tych sześciu lat, takich  gwizdków było już …369. Praca organizatorów została dostrzeżona i doceniona przez PZPN, który od roku 2018 objął patronat nad turniejem. Turnieje im. Jerzego Kryjoma wiążą się m.in. z promocją Ostrowa Wielkopolskiego, a setki młodych uczestników zaangażowanych w sport są najlepszym dowodem na celowość organizowania tej imprezy.

 

 WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2019 – Międzynarodowa nagroda „Keeping the Blues Alive” dla Jimiway Blues Festiwalu

Jimiway Blues Festival to już od 25 lat samonapędzająca się maszynka serwująca różne odmiany bluesa i klasycznego rocka ze znakiem jakości. Festival w 1994 roku zaczął organizować team: ojciec i syn, czyli Benedykt Kunicki i Oskar Kunicki. Festiwal szybko zdobył uznanie lokalnych fanów bluesa i rocka, a z czasem stał się znany i ceniony w Polsce.

Konsekwencja programowa i organizacyjna sprawiła, że Jimiway został doceniony również w kolebce bluesa – czyli w USA. Jimiway Blues Festival dołączył do ekskluzywnego grona polskich wydarzeń i magazynów mogących poszczycić się tytułem Keeping the Blues Alive Award. Nagrodę osobiście  odebrali w Memphis Benedykt i Oskar Kuniccy.

 

WYDARZENIE GOSPODARCZE ROKU 2019 – Rozwój projektu Ostrowski Rynek Energetyczny

Ostrowski Rynek Energetyczny (ORE) to klaster energetyczny, którego inicjatorem powstania była spółka samorządowa Centrum Rozwoju Komunalnego SA (CRK). Głównym zadaniem ORE jest połączenie ze sobą lokalnych wytwórców energii elektrycznej z odbiorcami, w celu zorganizowania pomiędzy nimi bezpośredniego obrotu energią elektryczną, z pominięciem spółek tradycyjnej energetyki. W efekcie ma powstać własny, miejski system energetyczny. ORE tworzy samorząd miasta Ostrowa Wielkopolskiego, grupa kapitałowa CRK (dziewięć spółek komunalnych), ponad 40 lokalnych firm, firmy IT i jednostka naukowa. W zeszłym roku ORE znalazł się wśród kluczowych przedsięwzięć i kierunków działań w projekcie Strategii Wielkopolska 2030.

 W edycji Plebiscytu oddano 3563 głosy.