Tytuł dla społecznika Ryszarda Chmieliny. Ostrowianie pokazali, że doceniają starania o czyste powietrze

To była piękna, emocjonująca i pod wieloma względami wyjątkowa 24. edycja plebiscytu Ostrowianin Roku. To była również edycja rekordowa. Ostrowianinem Roku został Ryszard Chmielina z imponującym wynikiem 7 982 głosów. Po raz pierwszy tytuł jednego z wydarzeń przyznano ex aequo dwóm nominowanym.

 

 

W tym roku plebiscyt odbywał się już po raz 24. i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Tradycyjnie, głosowanie trwało do czwartku poprzedzającego finałową galę. Tego dnia członkowie Kapituły skrupulatnie policzyli wszystkie oddane głosy, gdyż o ostatecznych rozstrzygnięciach decyduje wyłącznie liczba oddanych głosów.

Na tej podstawie Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2017 uznano XV Ogólnopolski Konkurs Taneczny „Magia Tańca” w Ostrowie. Wydarzeniem Społecznym Roku ostrowianie uznali oddanie do użytku nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W kategorii Wydarzenia Sportowego Roku ostrowianie wybrali Turniej im. Jerzego Kryjoma.

W kategorii Młody Talent Roku doszło do niezwykłej sytuacji. Po przeliczeniu okazało się, że dwa wydarzenia zdobyły niemal identycznie tyle samo głosów. Organizatorzy postanowili więc przyznać dwie równorzędne nagrody, które odebrali: Grupa Baletowa Gwiazda pod kierownictwem Patrycji Stendery i Wiktoria Prajzner – utalentowana wokalistka z MDK.

Ostrowianin Roku dla Ryszarda Chmieliny

Najwięcej zainteresowania i emocji budzi jednak co roku kategoria Ostrowianina Roku. W tym roku zainteresowanie było rekordowe, bo zwycięzca, którym okazał się Ryszard Chmielina, zgromadził aż 7 972 głosy.

Ryszard CHMIELINA to prywatny przedsiębiorca i społecznik, szczególnie zaangażowany w walkę o czyste powietrze w regionie. Jest prezesem stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny i członkiem zespołu eksperckiego ds. uchwały antysmogowej w Urzędzie Marszałkowskim. Ryszard Chmielina jest współautorem uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, prelegentem wielu konferencji naukowych w tematyce ochrony środowiska. Jest także koordynatorem inicjatywy społecznej – Ostrowski Alarm Smogowy: bodajże pierwszej inicjatywy społecznej, która z sukcesem zwróciła uwagę publiczną na kwestie jakości powietrza w Ostrowie.

Nowy Ostrowianin Roku to inicjator budowy pierwszej w Ostrowie Wlkp. sieci czujników jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii. Choć niewielu o tym wie, ma swój duży wkład w pomoc mieszkańcom w zakresie pozyskiwania dofinansowań i modernizacji budynków.

Finałowa gala

Wyniki zostały ogłoszone podczas finałowej gali, odbywającej się w wypełnionej po brzegi Sali Ostrowskiego Centrum Kultury. Jak co roku, oprawę artystyczną zapewnił niezawodny Big Band Powiatu Ostrowskiego pod batutą Roberta Matuszewskiego. Wystąpiła także Wiktoria Prajzner oraz grupa baletowa „Gwiazda”, a piosenkę „Ostrowianin Roku” autorstwa Jacka Kasznickiego wykonała Aleksandra Pluta ze Studia Wokalnego MDK, Art.-Musica Ewy Borowicz-Kasznickiej. Na koniec z minirecitalem wystąpiła także Julia Jaszczyk – utalentowana ostrowska wokalistka.

Laureaci Wydarzeń Roku 2017

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2017 – „Magia Tańca” ogólnopolski konkurs baletowy w Ostrowie

Ponad 500 młodych tancerzy z całej Polski wzięło udział w 15. edycji konkursu Magia Tańca, który od tego roku nosi imię zmarłej założycielki zespołu Gwiazda, Aliny Janikowskiej. To znakomicie zorganizowane święto tańca wyrasta na jedną z największych imprez tego typu w Polsce, dzięki pracy zaangażowanej grupy instruktorek, rodziców i tancerek. Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury prezentowały się zespoły i soliści z Gdańska, Rzeszowa, Szczecinka, Wrocławia, Katowic i oczywiście z Ostrowa Wielkopolskiego. Tancerki (i dosłownie kilku tancerzy) prezentowali się w bardzo urozmaiconym repertuarze: od hip-hopu, przez step amerykański aż po taniec ludowy i współczesny.

WYDARZENIE SPOŁECZNE ROKU 2017 – oddanie do użytku nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii

To jedna z największych inwestycji w historii ostrowskiego szpitala. Za kwotę około 15 mln złotych udało się wybudować skrzydło szpitala oraz wyposażyć jedno z pięter z przeznaczeniem na intensywną terapię. Dzięki temu zwiększy się z 7 do 12 liczba łóżek dla pacjentów, którzy trafiają tu w najcięższych stanach, często po wypadkach. To także jeden z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w Wielkopolsce, w którym pracuje wysoko wykwalifikowana kadra.

 WYDARZENIE SPORTOWE ROKU – turniej Piłkarski im. Jerzego Kryjoma

Piłkarskie międzynarodowe turnieje imienia Jerzego Kryjoma to pod wieloma względami impreza wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że organizuje je syn dla uczczenia pamięci ojca – wybitnego działacza sportowego. Dzięki olbrzymiej pracy  Andrzeja Kryjoma dziś na turniej do Ostrowa zjeżdża kilkadziesiąt zespołów młodych piłkarzy z całej Polski, w tym zespoły złożone z młodych piłkarzy: Lecha Poznań, Polonii Warszawa, Widzewa Łódź, Śląska Wrocław czy Pogoni Szczecin. Oczywiście, nie może zabraknąć drużyn Ostrovii i Akademii Piłkarskiej. Swoje umiejętności piłkarskie prezentowali również piłkarze z Ukrainy, Rosji i Niemiec.  Znakomita organizacja i masowość to znaki firmowe ostrowskiego turnieju.

MŁODY TALENT ROKU 2017

– Grupa Baletowa „Gwiazda” pod kierownictwem Patrycji Stendery

Obsypany dziesiątkami nagród na całym świecie zespół założony przez niezapomnianą śp. Alinę Janikowską nie zwalnia tempa. Tylko w minionym, 2017 roku ostrowskie tancerki zdominowały krajowe eliminacje do światowego finału Dance World Cup. Zdobyły także medale w Mistrzostwach Polski World Artistic Dance Federation w Białych Błotach w choreografiach grupowych. Na 3. Międzynarodowym Festiwal Sztuki „Orfeusz w Italii”, w Lido di Jesolo we Włoszech Grupa Baletowa „Gwiazda” została nagrodzona medalami we wszystkich konkurencjach. Ostatnim wielkim sukcesem Grupy Baletowej „Gwiazda” jest występ u boku tancerzy z The Royal Moscow Ballet, w spektaklu „Jezioro Łabędzie”.

Wiktoria Prajzner – utalentowana wokalistka z MDK (MTR.4)

Wiktoria Prajzner od 10 lat kształci się wokalnie w Studiu Wokalnym Art – Musica w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wlkp. pod kierunkiem Ewy Borowicz – Kasznickiej. Jest bardzo utalentowaną wokalistką o nieprzeciętnej barwie głosu. Od kilku lat bierze udział w konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. Brała również udział w eliminacjach TVP 2 do programu The Voice Kids. Największe osiągnięcia Wiktorii to: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Muzycznej „Fazisi & Fazi” – w Poti w Gruzji 2017, Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym „Wesoła Pięciolinia” w Ostrowie Wlkp., I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „Złoty Budzik” we Wrocławiu, III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu „Orfeo in Italia” – Jesolo – Wenecja we Włoszech.

 

 

NOMINOWANI DO TYTUŁU OSTROWIANIN ROKU 2017

 

  1. Ryszard CHMIELINA

Prywatny przedsiębiorca i społecznik, szczególnie zaangażowany w walkę o czyste powietrze w regionie. Jest prezesem stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny i członkiem zespołu eksperckiego ds. uchwały antysmogowej w Urzędzie Marszałkowskim. Ryszard Chmielina jest współautorem uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, prelegentem wielu konferencji naukowych w tematyce ochrony środowiska. Jest także koordynatorem inicjatywy społecznej – Ostrowski Alarm Smogowy: bodajże pierwszej inicjatywy społecznej, która z sukcesem zwróciła uwagę publiczną na kwestie jakości powietrza w Ostrowie.

Inicjator budowy pierwszej w Ostrowie Wlkp. sieci czujników jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii. Choć niewielu o tym wie, ma swój duży wkład w pomoc mieszkańcom w zakresie pozyskiwania dofinansowań i modernizacji budynków.

Prywatnie: mąż cierpliwej żony i ojciec ukochanej córki. Hobby: meteorologia i automatyka budynkowa.

  1. Włodzimierz GRABOWSKI

Z zawodu księgarz i bibliotekarz. Absolwent dwu kierunków na Uniwersytecie Adama Mickiewicza: historii i bibliotekoznawstwa z informacją naukową. Jest człowiekiem o rozległych zainteresowaniach. W latach 1984-1993 pełnił społecznie funkcję wiceprezesa Ostrowskiego Towarzystwa Kulturalnego OTK. W ciągu sześciu lat z zamiłowania organizował słynne na całą Wielkopolskę Ostrowskie Święto Kwiatów. Jest jednym z inicjatorów powstania Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim. Współtworzył także Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości OCWP, którego aktualnie jest członkiem honorowym.

Zawodowo związany z księgarstwem salonów EMPIK. Pełnił funkcje dyrektora salonów w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. Od roku 2003 kieruje Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego, w ramach której od 2005 roku działa Ostrowska Biblioteka Cyfrowa i Wydawnictwo Biblioteki.

  1. Jolanta HERZOG

Lekarz rodzinny i pediatra, od niepamiętnych czasów jej drugim (a może nawet głównym) domem jest poradnia, gdzie ze wszystkich sił stara się nieść pomoc potrzebującym pacjentom. Zawsze uśmiechnięta, pełna serca, życzliwości i gotowa do działania, mimo ciężkich chorób, które dzielnie pokonała, aby dalej działać dla dobra pacjentów. Zakochana w swoich futrzastych przyjaciołach, pomaga również poszkodowanym kociakom. Uwielbia samoloty. Jak twierdzi, na lotniskach mogłaby spędzać wszystkie wolne chwile.  Lubi też czytać książki i historię starożytną oraz podróże.

  1. Janusz JUREK

Absolwent Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego UAM w Poznaniu – już od ponad 20 lat zajmuje się komercyjnie projektowaniem graficznym, fotografią, animacjami, grafiką 3D oraz szeroko pojętymi nowymi formami twórczości wizualnej. Na co dzień prowadzi „NEO- Studio Grafiki Użytkowej”. Jego realizacje, nie tylko komercyjne, są doceniane wieloma prestiżowymi nagrodami, w kraju i za granicą. W minionym roku m.in. znalazł się w ścisłej czołówce międzynarodowego konkursu The World Illustration Awards 2017 w Londynie, do którego zgłoszono ponad 2300 projektów. Na International Design Awards Los Angeles w 2017 r. jego grafika ,,Papilarnie” zdobyła brąz. Inna z prac Janusza Jurka, stworzona tym razem we współpracy z fotografką Elizavetą Porodiną, znalazła się także na ekranie startowym nowego Photoshopa 2018, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie programów z branży graficznej.

  1. Andrzej KRYJOM

Sportem zaraził go jego ojciec, Jerzy Kryjom, znany działacz sportowy. W wieku 7 lat zaczął uprawiać piłkę nożną, w którą grał do 32. roku życia. Później został działaczem sportowym w Ostrowskim Stowarzyszeniu Piłki Nożnej Pięcioosobowej – i tak jest do dziś. Po śmierci ojca zajął się organizacja młodzieżowego turnieju piłkarskiego Jego imienia. Takich zawodów mogą Ostrowowi tylko pozazdrościć nie tylko w regionie! Piłkarskie międzynarodowe turnieje imienia Jerzego Kryjoma to pod wieloma względami impreza wyjątkowa. Dzięki olbrzymiej pracy Andrzeja Kryjoma dziś na turniej do Ostrowa zjeżdża kilkadziesiąt zespołów młodych piłkarzy z całej Polski, w tym zespoły złożone z młodych piłkarzy: Lecha Poznań, Polonii Warszawa, Widzewa Łódź, Śląska Wrocław czy Pogoni Szczecin. Oczywiście, nie może zabraknąć drużyn Ostrovii i Akademii Piłkarskiej. Swoje umiejętności piłkarskie prezentowali również piłkarze z Ukrainy, Rosji i Niemiec. Znakomita organizacja i masowość to znaki firmowe ostrowskiego turnieju.

  1. Janusz LIPIŃSKI

Janusz Lipiński – ostrowianin, chórmistrz, animator kultury, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń uczniów ostrowskiej szkoły muzycznej. Od blisko 25 lat związany z szeroko pojętą chóralistyką. Jest dyrygentem Chóru Mieszanego „Con Forza” i Chóru Dziecięcego „Eurydyka”, działających w ostrowskiej szkole muzycznej, a także ostrowskiego „Chóru Nauczycielskiego” im. Stanisława Wiechowicza. W przeszłości prowadził również Chór Męski „Echo” Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Chór „Klubu Seniorów” Chóru Męskiego „Echo”. Z prowadzonymi przez siebie zespołami wystąpił w ponad trzystu koncertach oraz 25 ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych, zdobywając kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Koncertował w Holandii, we Włoszech na Słowacji, na Węgrzech, dwukrotnie we Francji i czterokrotnie w Niemczech.

Jest współtwórcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto”, odbywającego się od 1996 roku w Ostrowie Wielkopolskim pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego polskiej edycji „Międzynarodowych Chóralnych Spotkań Przyjaźni” odbywających się cyklicznie w trzech miastach europejskich: Nordhausen, Charleville Mezieries i w Ostrowie Wielkopolskim. Jest autorem i współtwórcą cyklicznych przedsięwzięć artystycznych odbywających się w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Wypada choćby wspomnieć o „Koncertach Galowych” ostrowskiej szkoły muzycznej, „Koncertach Papieskich”, „Koncertach Kolęd”, „Ostrowskich Zaduszkach”, „Dniach Kultury Cerkiewnej” oraz wielu oficjalnych uroczystościach miejskich i powiatowych. Za pełną pasji i sukcesów pracę pedagogiczno – artystyczną był wielokrotnie nagrodzony przez: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Starostę Powiatu Ostrowskiego, Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr oraz Dyrektora ostrowskiej szkoły muzycznej.

  1. Witold MIAŚKIEWICZ

Dr nauk medycznych, absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, od 1993 roku związany z ostrowskim szpitalu. Najpierw jako stażysta, później zdobywając tu I i II stopień specjalizacji z chirurgii dziecięcej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych od 1994 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń od 1998r. W latach 1996 –2006 przewodniczący Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Autor i współautor opublikowanych 6 prac naukowych z dziedziny chirurgii dziecięcej. Zorganizował i uruchomił w Ostrowie w 2006r pracownię badań endoskopowych przewodu pokarmowego u dzieci i młodzieży przy Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej. Przeprowadził pierwsze operacje laparoskopowe u dzieci i młodzieży w Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej. W 2012r uruchomił w Ostrowie pierwszy w Wielkopolsce i trzeci w Polsce pełnoprofilowy 3-łóżkowy Pododdział Leczenia Oparzeń dla Dzieci, który od 2017r. przemianowany został w Wielkopolskie Centrum Leczenia Oparzeń.

Od 2009 r Ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Leczenia Oparzeń. Wraz z zespołem Oddziału Neonatologicznego, kierowanego przed dr med. Katarzynę Bierłę, stworzył w ostrowskim szpitalu zespół leczący chirurgicznie najmniejsze wcześniaki o wadze nawet 500 g.

  1. Paweł Moch

Rodowity ostrowianin, z wykształcenia technik automatyk, z pasji animator kultury, scenograf, dekorator i kostiumolog. Autor i współtwórca wielu przedsięwzięć artystycznych Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. Od 40-stu lat związany z Ostrowską Konkatedrą znany z dekoracji sakralnych. Aresztowany w 1985r przez władze komunistyczne właśnie za tę działalność. Wykonawca pierwszych ruchomych szopek. Od 18 lat pracownik Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Elżbietanek, z którym zdobywał pierwsze miejsca na Targach Edukacyjnych. Współtwórca „Misterium Męki Pańskiej”, „Marszu Wszystkich Świętych” i „Orszaku Trzech Króli”. Współpracuje z wieloma szkołami, tworząc niepowtarzalne widowiska np. „W kierunku światła”, ostrowskie jasełka i Cecyliady.

Od wielu lat związany ze Stowarzyszeniem „Ludzie dla ludzi”, z którym organizuje „Wieczory dla duszy”, nagrodzony „Jabłkiem dobroci”. W 2015r. wyróżniony tytułem „Osobowość Ostrowskiej Kultury”. Swoje pasje przejął po ojcu Kazimierzu, który przez całe życie był związany z ostrowską Farą, gdzie wykonywał dekoracje okolicznościowe.

  1. Patrycja Stendera

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej- Lipczyńskiej w Poznaniu. Licencjonowany pedagog tańca. Młoda i ambitna osoba, po śmierci Aliny Janikowskiej przejęła kierownictwo artystyczne Grupy Baletowej “Gwiazda” . Jest autorką wielu zwycięskich choreografii w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W czerwcu 2017 zdobyła nagrodę „Osobowość Ostrowskiej Kultury” nadaną przez Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Jej pasją jest taniec. Uwielbia pracować z dziećmi i to właśnie im przekazuje swoją wiedzę w zakresie tańca w jak najdokładniejszy sposób. Pragnie wprowadzać dzieci w życie kulturalne i rozwijać w nich pasję obcowania ze sztuką taneczną na najwyższym poziomie.

  1. Mariusz Szczuraszek

Człowiek wielu pasji i umiejętności. Architekt, podróżnik, himalaista, rysownik, rzeźbiarz, motocyklista. Od samych urodzin związany z Ostrowem Wielkopolskim. Urodzony w ostrowskim szpitalu, ukończył Szkołę Podst. nr 7 i III LO w Ostrowie. Tytuł mgr inż. architekta uzyskał już na Politechnice Wrocławskiej w 1994 roku.

Jest czynnym architektem. Zaprojektował w całej Polsce kilkanaście siedzib straży pożarnych, szkół gimnazjalnych, obiektów sportowych oraz obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. W naszym Ostrowie spod jego ręki wyszły projekty Hotelu Villa Royal, bloki przy Sklejka EKO przy ul. Konopnickiej czy w końcu nasz Ostrowskie Centrum Kultury. Największym specjalistą stał jednak w dziedzinie projektowania basenów. Projektował obiekty w Kaliszu, Ostrzeszowie, Pleszewie czy olbrzymie Termy Tarnowskie koło Poznania. Ma licencje skoczka spadochronowego, uwielbia podróże motocyklowe i przepięknie rysuje: piórkiem, ołówkiem oraz potrafi rzeźbić w glinie!

Jego największa pasją pozazawodową są jednak góry. W zeszłym roku zdobył Mount Everest. Najwyższy szczyt świata był dla niego zwieńczeniem Korony Ziemi – czyli zdobycia najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.

 

NOMINOWANI W KATEGORII MŁODY TALENT ROKU

  1. Zosia Buszewska – reprezentantka Polski U 17 w piłce nożnej kobiet (MTR.1)

Swoją przygodę z piłką zaczynała w 2002 roku w drużynie Ostrovii 1909 Ostrów Wielkopolski. Od początku grała z chłopcami i została zaakceptowana przez kolegów z drużyny. Zosia Buszewska obecnie uczęszcza do 3 klasy gimnazjum w Koninie, w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Gra również od kilku lat w Reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej do lat 17 i w Reprezentacji Wielkopolski. Z drużyną zdobyła Mistrzostwo Polski. Obecnie zakwalifikowała się wraz z  reprezentacją Polski do Mistrzostw Europy Women’s Elite Round.

  1. Julia Dutkiewicz – lekkoatletka Stali Ostrów (skok wzwyż) (MTR.2)

Julia Dutkiewicz jest jedną z najlepszych polskich lekkoatletek młodego pokolenia. Trenuje od 8 lat. Jest 5-krotną medalistką Mistrzostw Polski w skoku wzwyż. Interesuje się zgłębianiem tajników z zakresu motywacji, psychologii i dietetyki w sporcie. Julia jest studentkę AWF-u we Wrocławiu, na wydziale Wychowania Fizycznego.

Jej największym marzeniem jest, aby w niedługim czasie ukazała się jej autorska książka „Droga wojownika”.

  1. Grupa Baletowa „Gwiazda” pod kierownictwem Patrycji Stendery (MTR.3)

Obsypany dziesiątkami nagród na całym świecie zespół założony przez niezapomnianą śp. Alinę Janikowską nie zwalnia tempa. Tylko w minionym, 2017 roku, ostrowskie tancerki zdominowały krajowe eliminacje do światowego finału Dance World Cup, zajmując I miejsce w stepie amerykańskim, irlandzkim i II miejsce w tańcu współczesnym. Zdobyły także medale w Mistrzostwach Polski World Artistic Dance Federation w Białych Błotach w choreografiach grupowych. Na 3. Międzynarodowym Festiwal Sztuki „Orfeusz w Italii” w Lido di Jesolo we Włoszech Grupa Baletowa „Gwiazda” została nagrodzona medalami we wszystkich konkurencjach. Ostatnim wielkim sukcesem Grupy Baletowej „Gwiazda” jest występ u boku tancerzy z The Royal Moscow Ballet, w spektaklu „Jezioro Łabędzie”, wystawianym w poznańskiej Sali Ziemi.

  1. Wiktoria Prajzner – utalentowana wokalistka z MDK (MTR.4)

Wiktoria Prajzner od 10 lat kształci się wokalnie w Studiu Wokalnym Art – Musica w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wlkp. pod kierunkiem Ewy Borowicz – Kasznickiej. Jest bardzo utalentowaną wokalistką o nieprzeciętnej barwie głosu. Świetnie odnajduje się w każdym gatunku muzycznym, jednak najbliższy jej sercu jest rock i jazz. Uświetnia swoimi występami wiele imprez organizowanych na terenie miasta Ostrowa Wlkp. oraz powiatu.

Od kilku lat bierze udział w konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. Brała również udział w eliminacjach TVP 2 do programu The Voice Kids.

Największe osiągnięcia Wiktorii to: Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Muzycznej ,,Fazisi & Fazi” – w Poti w Gruzji 2017, Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym „Wesoła Pięciolinia” w Ostrowie Wlkp., I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „Złoty Budzik” we Wrocławiu, III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu „Orfeo in Italia” – Jesolo – Wenecja we Włoszech.

 

WYDARZENIE SPORTOWE ROKU

  1. Brązowy medal koszykarzy BM Slam Ostrów (VSR.1)

Wielki sukces ostrowskiej koszykówki stał się faktem. Koszykarze BM Slam Stal powtórzyli sukces drużyny Andrzeja Kowalczyka sprzed 15 lat i wygrywając dwa mecze z zespołem Czarnych Słupsk, sięgnęli po brązowy medal. Po meczu, mimo padającego deszczu, na wracających koszykarzy czekały na ostrowskim rynku setki kibiców, którzy zgotowali swoim ulubieńcom gorącą fetę. Liderami brązowej drużyny byli: Marc Antonio Carter, Aaron Johnson, Christo Nikołow, Szymon Szewczyk, Shawn King, Kamil Chanas, Robert Tomaszek, Mateusz Kostrzewski, Tomasz Ochońko i  Łukasz Majewski.

  1. Turniej Piłkarski im. Jerzego Kryjoma (VSR.2)

Takich zawodów mogą Ostrowowi tylko pozazdrościć nie tylko w regionie! Piłkarskie międzynarodowe turnieje imienia Jerzego Kryjoma to pod wieloma względami impreza wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że organizuje je syn dla uczczenia pamięci ojca – wybitnego działacza sportowego.

Dzięki olbrzymiej pracy Andrzeja Kryjoma dziś na turniej do Ostrowa zjeżdża kilkadziesiąt zespołów młodych piłkarzy z całej Polski, w tym zespoły złożone z młodych piłkarzy: Lecha Poznań, Polonii Warszawa, Widzewa Łódź, Śląska Wrocław czy Pogoni Szczecin. Oczywiście, nie może zabraknąć drużyn Ostrovii i Akademii Piłkarskiej. Swoje umiejętności piłkarskie prezentowali również piłkarze z Ukrainy, Rosji i Niemiec. Znakomita organizacja i masowość to znaki firmowe ostrowskiego turnieju.

  1. Michał Grzesiak Mistrzem Świata w Kick-boxingu (VSR.3)

Zeszły rok to pasmo sukcesów utalentowanego ostrowianina startującego w barwach Center – Team Odolanów. Michał Grzesiak wywalczył tytuł Mistrza Świata w Kick-boxingu w kategorii do 94 kg podczas zawodów rozgrywanych w Budapeszcie. Podczas Mistrzostw Polski Kick-boxingu w formule kick-light, które odbyły się w Kartuzach pod koniec marca, Michał Grzesiak obronił tytuł mistrza Polski w kategorii senior waga -94 kg. Michał Grzesiak może się też pochwalić wywalczeniem Pucharu Świata podczas jednego z bardziej prestiżowych turniejów w Kick-boxingu Austrian Classic w wadze ciężkiej.

 

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

  1. Magia Tańca – ogólnopolski konkurs baletowy w Ostrowie (WKR.1)

Ponad 500 młodych tancerzy z całej Polski wzięło udział w 15. edycji konkursu Magia Tańca, który od tego roku nosi imię zmarłej założycielki zespołu Gwiazda, Aliny Janikowskiej. To znakomicie zorganizowane święto tańca wyrasta na jedną z największych imprez tego typu w Polsce, dzięki pracy zaangażowanej grupy instruktorek, rodziców i tancerek. Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury prezentowały się zespoły i soliści z Gdańska, Rzeszowa, Szczecinka, Wrocławia, Katowic i oczywiście z Ostrowa Wielkopolskiego. Tancerki (i dosłownie kilku tancerzy) prezentowali się w bardzo urozmaiconym repertuarze: od hip-hopu, przez step amerykański aż po taniec ludowy i współczesny.

  1. 25 lat imprez z cyklu „Gwiazdka na ostrowskim rynku” (WKR.2)

Zespół Czarno Czarni i Mrozu wystąpili podczas tegorocznej Gwiazdki na Rynku. Była to już dwudziesta piąta – i prawdopodobnie ostatnia w tej formie – edycja tej charytatywnej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Na scenie pojawiły się też dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych. Z koncertem wystąpił również Big Band Powiatu Ostrowskiego. Podczas imprezy na ręce Stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski przekazano dwa czeki, a przedstawiciele ZHP wręczyli miastu Betlejemskie Światełko Pokoju. Na zakończenie niedzielnej imprezy odbył się pokaz sztucznych ogni.

  1. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda (WKR.3)

Przez tydzień ostrowska publiczność zobaczyła kilkanaście filmów, spotykała się z ludźmi kina, uczestniczyła w koncertach. Wydarzenia odbywały się w Ostrowskim Centrum Kultury, w kinie Komeda i w plenerze. 10 filmów konkursowych walczyło o tytuł dla najlepszej muzyki, byli goście – m.in. Jowita Budnik, Andrzej Grabowski, Maciej Pieprzyca, Aleksandra Konieczna i wielki finał – werdykt oraz koncert Nigela Kennedy`ego z projektem „Komeda & My World”.

  1. Koncert wokalistki jazzowej Dianne Reeves (WKR.4)

W kwietniu przyjechała do nas wielka gwiazda światowego formatu – Dianne Reeves. Jej koncert w kinie Komeda przyciągnął nadkomplet publiczności. Dianne Reeves jest jedną z najważniejszych wokalistek jazzowych na świecie. W Ostrowie mogliśmy się przekonać o jej nietuzinkowych umiejętnościach wokalnych i o tym, jak buduje nastrój i napięcie. Obdarzona jest też fenomenalnym wyczuciem rytmu, znakomicie improwizuje. Wyjątkowa była też data koncertu. Wystąpiła w Ostrowie 25 kwietnia, dokładnie w setną rocznicę urodzin Elli Fitzgerald.

 

WYDARZENIE SPOŁECZNE ROKU

  1. Oddanie do użytku nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (WSR.1)

To jedna z największych inwestycji w historii ostrowskiego szpitala. Za kwotę około 15 mln złotych udało się wybudować skrzydło szpitala oraz wyposażyć jedno z pięter z przeznaczeniem na intensywną terapię. Dzięki temu zwiększy się z 7 do 12 liczba łóżek dla pacjentów, którzy trafiają tu w najcięższych stanach, często po wypadkach. To także jeden z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w Wielkopolsce, w którym pracuje wysoko wykwalifikowana kadra.

  1. Otwarcie krytego lodowiska (WSR.2)

Ponad 3 mln złotych kosztowało otwarte 5 grudnia lodowisko. Na część tej kwoty miasto uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki temu mógł powstać obiekt z prawdziwą powłoką lodową o powierzchni ok. 900 m 2, który w cieplejsze miesiące będzie przeznaczony do jazdy na rolkach. Lodowisko znajduje się pomiędzy placem zabaw i siłownią zewnętrzną a skateparkiem w rejonie Koziego Borku. Obok znajduje się również „Orlik”. Poza halą lodowiska powstała tu także murowana część szatniowo – socjalna. Od dnia otwarcia obiekt cieszy się dużym powodzeniem.

  1. Protesty społeczne „spacerowiczów” przed sądem (WSR.3)

Począwszy od lipca, ostrowianie wielokrotnie spotykali się przed budynkiem sądu, żeby zaprotestować przeciwko ograniczaniu demokracji w Polsce. Pierwsza fala protestów miała miejsce latem, kolejna późną jesienią. Z zapalonymi zniczami ostrowianie wyrażali swój sprzeciw wobec wersji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wszystkie spontaniczne akcje organizowane były oddolnie, odbywały w sposób pokojowy, bez najmniejszych incydentów. Z czasem, spotkania zostały przeniesione do n-Klubu, przyjmując otwartą formułę dyskusji.

  1. Otwarcie basenu miejskiego (WSR.4)

Od 23 czerwca oficjalnie działa już gruntownie zmodernizowany Basen Miejski przy ulicy Paderewskiego. Kosztował 6,5 miliona złotych. Jest tu system umożliwiający podgrzewanie wody, a także podświetlenie niecek. Niecki są ze stali nierdzewnej, to lustro wody o powierzchni około 912m2. Do dyspozycji osób, które korzystać będą z obiektu, przygotowane zostały tarasy ziemne, a także trawiasta plaża o powierzchni ponad 3 000 m2. Zamontowano także brodziki do stóp oraz latarnie. Na obiekcie zamontowano bardzo dużą ilość urządzeń rekreacyjnych, m.in.: sztuczną rzekę, ławki podwodne z masażem powietrznym, grotę sztucznej fali, masaż karku, gejzery powietrzne, grzybki wodne, masaż ścienny z ławką, leżanki powietrzne, zjeżdżalnie dla dzieci, zjeżdżalnie dla dorosłych, zabawki wodne dla dzieci.

 

Bankiet po Plebiscycie w Hotelu Villa Royall