Ostrowianinem Roku 2013 został Roman Biadała – konstruktor systemu Sensor, pozwalającego osobom głęboko niepełnosprawnym na kontakt ze światem zewnętrznym. Przedstawiamy sylwetki wszystkich nominowanych w poszczególnych kategoriach
Kategoria: Ostrowianin Roku
1.Roman Biadała: Ostrowski konstruktor, wynalazca Systemu Sensor, który pozwala na samodzielne kontaktowanie się ze światem osobom głęboko niepełnosprawnym ruchowo. Dzięki jego urządzeniu 30 sparaliżowanych osób korzysta samodzielnie z komputera i internetu. Dotąd opatentował już kilka wersji Systemu. Rozpoczął od wersji dla osób mogących wykonać minimalny ruch dowolną częścią ciała, potem była wersja wykorzystująca fale mózgowe. Ten rok jest dla Niego niezwykle owocny, bo opracował wersję swojego systemu dla dzieci oraz na telefon komórkowy.
2.Leon Chmielina: Regionalista, miłośnik starych rowerów i historii Ostrowa Wielkopolskiego. Swoją życiową pasję łączy z pracą zawodową, bo pracuje w firmie montującej i sprzedającej rowery. W ramach hobby przeszukuje zapomniane piwnice i strychy w poszukiwaniu przedwojennych rowerów lub ich części oraz internetowe fora i aukcje starych widokówek, zdjęć i przedmiotów codziennego użytku. Potrafi znaleźć tam prawdziwe „perełki” uzupełniające historię Ostrowa Wielkopolskiego i dzielić się nimi z wszystkimi na profilu społecznościowym.
- Andrzej Jerzyk: Miłośnik i propagator bluesa pod każdą postacią. Autor popularnej audycji muzycznej w lokalnej rozgłośni radiowej, konferansjer wielu imprez, koncertów i festiwali w całej Polsce. „Znakiem firmowym” jego poniedziałkowych audycji stały się koncerty na żywo, realizowane w studiu radiowym podczas programu. Te niezwykłe występy doczekały się nawet edycji płytowej, gdy na dwóch krążkach zgromadzono najciekawsze , często unikalne nagrania polskich bluesmanów goszczących w Jego audycjach.
- Zbysław Jeżewski – społecznik z krwi i kości. Wspiera krwiodawstwo na wiele sposobów. Między innymi czynnie oraz pisząc książki o tym szlachetnym zjawisku. Na swoim koncie ma równie ciekawe książki o historii ostrowskiego harcerstwa, któremu jest wierny do dziś. Regionalista, szczególnie ukochał swoją Krępę, której historię pieczołowicie opisał. Do tej pory można go spotkać w harcerskim mundurze, często na spotkaniach z młodzieżą.
- Jacek Jędrzejak – zawodowy rokędrolowiec, który niedawno wraz kolegami z eksportowego ostrowskiego zespołu lider Big Cyc świętował 25-lecie działalności. Dżej Dżej to rodowity ostrowianin, który ściśle identyfikuje się ze swoim miastem. Wraz z kolegami z zespołu dwukrotnie przekonywał z billboardów, że mówiąc „Tu mieszkam” ma na myśli Ostrów Wielkopolski. To również człowiek wrażliwy na potrzeby innych, czemu dał wyraz wielokrotnie uczestnicząc w akcjach charytatywnych. Ostatnio, zbierał z kolegami z zespołu pieniądze dla poszkodowanych w pożarze gazociągu w Jankowie Przygodzkim.
- Andrzej Leraczyk – nie bez przyczyny nazywany „ministrem ostrowskiej kultury”. Widząc jego aktywność i zaangażowanie, aż trudno uwierzyć, że tą tematyką zajmuje się w Urzędzie Miejskim jeszcze od końca lat 70. ubiegłego wieku. Zawodowo urzędnik i doświadczony samorządowiec: od początku radny powiatu ostrowskiego, od tej kadencji przewodniczący Rady Powiatu. Z zamiłowania poeta i miłośnik sztuk wszelkich – ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Chopina. To jemu głównie ostrowscy melomani zawdzięczają takie sztandarowe imprezy jak: Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Turniej Pianistów Stypendystów Zagranicznych czy Konfrontacje Chopinowskie.
- Krzysztof Ryfa – malarz, społecznik i – jak mówią o nim zgodnie wszyscy którzy go znają – dobry człowiek. Jako malarz od kilku lat święci sukcesy na wystawach w kraju i za granicą, nie wyłączając z tego salonów Paryża. W Ostrowie dał się poznać nie tylko, jako artysta, ale także organizator Galerii 33. Wprowadził zupełnie nową jakość w dziedzinie sztuk plastycznych w naszym mieście. To dzięki niemu wielu ostrowian przestało się „bać” chodzić na wystawy. Przyczynił się też do integracji środowiska plastycznego miasta, pozytywnie „zarażając” swoją aktywnością wiele osób.
- Marian Sikorski – dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej. Oprócz dyrygentury, gra w powiatowym big bandzie. Rok temu świętował 90-lecie orkiestry, ale nie poprzestał na jubileuszu. Od kilku lat, gdy dumnie dzierży batutę ostrowskiego zespołu, systematycznie podnosi jej poziom muzyczny i poszerza repertuar. Dzięki temu Ostrowska Orkiestra Koncertowa gra już nie tylko podczas uroczystości patriotycznych i kościelnych, ale z powodzeniem radzi sobie z repertuarem rozrywkowym, klasycznym, czy swingowym. Udowadnia to między innymi grając koncerty z coraz bardziej znanymi muzykami.
- Antoni Sukiennicki – emerytowany lekarz, autor książek. Chirurg, któremu nigdy nie drży ręka. Nie tylko podczas zabiegów, ale także na przykład podczas pisania książek o historii ostrowksiej medycyny, których ma na swoim koncie już kilka. Rozpoczął od historii ostrowskiego szpitala , by po kilku latach opisać dzieje wojskowego lazaretu. Prywatnie miłośnik wszystkiego, co związane z Ostrowem: od budynków, po ostrowskie gazety, które namiętnie i regularnie czyta.
- Emilia Szymendera – kierowniczka i założycielka domu dla bezdomnych im. Brata Alberta w Ostrowie Wlkp. założycielka i kierownik Domu Pomocy im. Św. Brata Alberta. Niejeden decydent w tym mieście przekonał się, że ma własne zdanie i potrafi twardo walczyć o swoich podopiecznych. Jak mało kto potrafi bezkompromisowo walczyć o swoich podopiecznych: ludzi biednych, samotnych i opuszczonych, ale często z niełatwymi charakterami. Ma dla nich zawsze wielkie i otwarte serce i potrafi się z nimi porozumieć. Zna nie tylko zna ich potrzeby, ale zawsze widzi w nich przede wszystkim ludzi.
Wydarzenie Gospodarcze Roku 2013
- 2. etap obwodnicy Ostrowa (WGR.1) Na tę wiadomość ostrowianie czekali już od wielu lat. Jest decyzja, są pieniądze – będą obwodnice Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina – zapewniał w Ostrowie Wielkopolskim Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak. Nie była to jedyna dobra wiadomość, którą przywiózł szef resortu, bo okazało się, że został ogłoszony przetarg na realizację inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie planowo, to jeszcze w tym roku przetarg zostanie rozstrzygnięty i pierwsze maszyny wjadą na plac budowy.
- Budowa Parku Technologicznego w Ostrowie (WGR.2)W ciągu zaledwie 22 tygodni powstał Park Technologiczny Delphi Poland w Ostrowie Wielkopolskim. Prowadzona w imponującym tempie budowa kończy ten etap tworzenia najnowocześniejszej technologicznie ostrowskiej inwestycji ostatnich lat. Tu bowiem będą powstawać technologie wykorzystywane w wielu wiodących markach motoryzacyjnych na świecie. W tym miejscu będą projektowane najnowsze rozwiązania techniczne związane z wymiennikami ciepła dla najlepszych motoryzacyjnych marek światowych. Dzięki Parkowi Przemysłowemu firmy Delphi w Ostrowie będzie się wymyślało najnowsze technologie, których używać będą później kierowcy na całym świecie.
- Rozpoczęcie inwestycji kanalizacyjnych i drogowych na Pruślinie Od wycinki drzew rozpoczęła się wielka inwestycja budowy kolektora deszczowego KL na Północnym Pruślinie. W pierwszym etapie PWiK Wodkan SA zbudował blisko 4,2 km sieci kanalizacji sanitarnej w pięciu ulicach. Powstanie przepompownia ścieków, następnie rurociągiem tłocznym ścieki będą tłoczone poprzez ulicę Mahoniową , Hebanową i Dębową i dalej ulicę Grabowską do przepompowni, i potem kierowane do oczyszczalni ścieków w Rąbczynie. W sumie do wykonania jest ponad 11 kilometrów kanałów sanitarnych i drugie tyle kanałów deszczowych. Do wybudowania jest też ponad 10 kilometrów dróg.
Wydarzenie Społeczne Roku 2013
- Oddanie do użytku nowego oddziału kardiologii – Jeden z najnowocześniejszych w Wielkopolsce Oddziałów Kardiologicznych oddano do użytku w ostrowskim szpitalu. Placówka dysponuje 35 łóżkami, w tym 10-łózkową salą do intensywnego nadzoru oraz ultranowoczesną, hybrydową, godną ośrodków klinicznych pracownią hemodynamiki godną ośrodków klinicznych. Jak podkreślają specjaliści, nie jest to zwykły oddział, lecz nowoczesny kompleks diagnostyczno-leczniczy, który będzie służył nie tylko mieszkańcom Powiatu Ostrowskiego, ale również mieszkańcom Południowej Wielkopolski.
- Odremontowanie “n-klubu” – dawnego Klubu Nauczyciela – Po dziesięciomiesięcznej modernizacji, dobrze znany Klub Nauczyciela zmienił się w zupełnie nowy obiekt pod nazwą „nKlub”. Powiat ostrowski mógł przejąć klub za symboliczną złotówkę, ale zdecydował się go jednak kupić i starannie wyremontować. Swoje miejsce znalazła w nim Powiatowa Galeria Sztuki, związki zawodowe, organizacje pozarządowe. Dziś to już zupełnie nowe, komfortowe miejsce, w którym odbywać się będą wystawy, spotkania i konferencje.
- Finał akcji “Milka. Moje miasto się przytula” w Ostrowie – Park Miejski w Ostrowie Wielkopolskim pękał w szwach od chętnych, którzy przyszli zobaczyć, czy ich miasto zostanie wybrane najmilszym w Polsce. W finale akcji „Milka. Moje miasto się przytula” pierwszy w historii taki tytuł zdobył ostatecznie Bytom, ale ostrowianie i tak mają być z czego dumni. Ostrów do końca walczył bardzo dzielnie. Na każdym z etapów akcji miasto mogło liczyć na ogromne zaangażowanie tysięcy ludzi głosujących na nie codziennie i biorących udział w wielu dodatkowych wydarzeniach. A przy okazji nauczyli się okazywać sobie sympatię – na wiele różnych sposobów.
Wydarzenie Kulturalne Roku 2013
- edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy
Na zakończenie Festiwalu Filmowego, zorganizowanego przez Ostrowskie Centrum Kultury, ze swoim rewelacyjnym projektem „Komeda” wystąpił Leszek Możdżer. Sala była pełna do ostatniego miejsca. Podobnie było na spotkaniu z Agnieszką Holland. Gośćmi festiwalu byli też: reżyser Leszek Dawid, aktor Arkadiusz Jakubik czy znani kompozytorzy Zygmunt Konieczny i Jan Kanty Pawluśkiewicz. W sumie podczas festiwalu publiczność mogła zobaczyć 31 filmów, w tym 10 konkursowych, bowiem w tym roku oceniano muzykę filmową.
- Festiwal “Chopin w barwach jesieni”
We wrześniu odbył się 32. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie. Najbardziej zapadną w pamięć recitale Julianny Awdiejewej i Krzysztofa Jabłońskiego. Mocnymi punktami był też koncert inauguracyjny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Ł. Borowicza. W tym roku koncerty odbyły się w Ostrowskim Centrum Kultury ze względu na remont pałacu w Antoninie.
- Koncert Nigela Kennedy’ego (WKR.3) –
W październiku w Ostrowie kolejny raz gościł Nigel Kennedy. Ten wirtuoz skrzypiec przyjechał do kina Komeda z programem nie tylko klasycznym, choć tytuł koncertu brzmiał „Meets Bach”. Pierwszą część wypełniły sonaty Bacha, ale druga była dedykowana zmarłemu Jarkowi Śmietanie. Bisów Kennedy publiczności nie szczędził – za każdym razem z uśmiechem na ustach, za każdym razem z nowym pomysłem aranżacyjnym, w ten sposób dając niezapomniany, niemal trzygodzinny koncert…
Wydarzenie Sportowe Roku
- 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI – Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI okazały się dużym sukcesem nie tylko dla polskich sportowców (którzy zdobyli 5 z 9 medali) ale także dla światowego sportu szybowcowego w ogóle, organizatorów, rejonu, oraz kraju. Mistrzostwa Europy zdobyły w świecie ocenę “imponująco przedstawionych w mediach” oraz opinię “stanowiących początek upowszechniania zawodów szybowcowych dla szerokich mas kibiców”.
- Awans piłkarzy Ostrovii do II ligi – Awans piłkarzy Ostrovii do II ligi (VSR.2) Tłumy kibiców Ostrovii na ostrowskim rynku czekały na przyjazd piłkarzy z Leszna. Fani chcieli wspólnie świętować awans do II ligi. Ostrowianie przypieczętowali go, wygrywając w Lesznie z tamtejszą Polonia 1:0. Samą fetę zgotowaną zawodnikom ostrowianie będą długo pamiętać. To największy od wielu lat sukces ostrowskiego klubu, na który Ostrovia solidnie zapracowała.
- Rekordowy 51. Bieg Republiki Ostrowskiej –Doskonała pogoda i renoma ostrowskiej imprezy sprawiły, że w 51. Biegu Republiki Ostrowskiej zanotowano rekord frekwencji. W sumie na trasie 10 kilometrów zmierzyło się blisko 900 biegaczy. I to nie tylko z Ostrowa i okolic, ale i z całej Polski i zagranicy. Do startu zapisało się ponad 850 zawodników w biegu głównym oraz 470 w młodzieżowym. Wśród nich są biegacze nie tylko z całej Polski, ale też goście z zagranicy – Ukrainy i Białorusi.
Młody Talent Roku 2013
- Gabriela Balcerek – utalentowana skrzypaczka (MTR.1)
- Marcin Wajs – wybitnie uzdolniony uczeń Chigwell School w Anglii, przyszły student Cambridge (MTR.2)
- Agnieszka Wenderska – utalentowana tancerka “Gwiazdy”, wicemistrzyni Polski Modern Jazz (MTR.3)
Gabrysia Balcerek
Ta utalentowana, 11-letnia skrzypaczka pochodzi wprawdzie z Odolanowa, ale od kilku lat jest uczennicą I stopnia Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie już wiele sukcesów. Została doceniona między innymi na konkursie na Słowacji, w Estonii, a także na licznych konkursach i przeglądach w Polsce, miedzy innymi w Sochaczewie, Warszawie, Krakowie, Elblągu, Cieszynie. Jest bardzo pilną uczennicą i zdecydowanie chce rozwijać dalej swój talent.
Marcin Wajs
Marcin jest absolwentem salezjańskiej szkoły podstawowej i gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. Już w trakcie nauki w Gimnazjum został laureatem wojewódzkich konkursów przedmiotowych w zakresie matematyki, fizyki, historii i geografii. Jego talenty dostrzeżono w Towarzystwie Szkół Zjednoczonego Świata im. Profesora Pawła Czartoryskiego w Warszawie, które umożliwiło mu naukę w renomowanej prywatnej brytyjskiej szkole średniej w miejscowości Chigwell na przedmieściach Londynu. Marcin dzięki swej pracy znalazł się w Top 50 w zakresie fizyki i Top 100 w zakresie matematyki na terenie Wielkiej Brytanii. Jest na najlepszej drodze, by po zdaniu matury kontynuować naukę na jednym z najlepszych brytyjskich uniwersytetów w Cambridge.
Agnieszka Wenderska
Agnieszka ma 16 lat i jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie o profilu biologiczno-chemicznym, ale „od zawsze” kocha muzykę i taniec. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. W zespole „Gwiazda” tańczy od 11 lat, gdzie obecnie jest solistą. Brała udział z sukcesami w wielu konkursach tanecznych. Do jej najważniejszych osiągnięć w kategorii taniec współczesny solo należą: II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu, II miejsce na festiwalu „Le Strade Della Musica” we Włoszech oraz zakwalifikowanie się do finału światowego konkursu Dance World Cup 2013 w Brighton w Wielkiej Brytanii oraz w 2011 w Paryżu. Dwukrotnie uhonorowana tytułem „Młody Artysta” przez Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego (2011 i 2013r.)