Ostrowianka Roku 2010 Alina Janikowska – tytuł za miłość do tańca

Alina Janikowska – założycielka i kierownik artystyczny odnoszącej spektakularne sukcesy grupy baletowej „Gwiazda”, autorka spektakli baletowych, rewii i koncertów, wychowawczyni kilku pokoleń tanecznej młodzieży, została Ostrowianką Roku 2010.    

 

NOMINOWANI DO TYTUŁU OSTROWIANIN ROKU 2010

  1. Dariusz Adamek – dyrektor krajowy Delphi w Polsce. Zaczynał w ostrowskim zakładzie wymienników ciepła w 1994 r. na stanowisku inżyniera konstruktora. W ciągu 12 lat pracy w zakładzie przeszedł przez wszystkie szczeble związane najpierw z projektowaniem wymienników ciepła, a następnie z zarządzaniem coraz większymi jednostkami w ramach fabryki. Od czerwca 2008 r. oprócz funkcji dyrektora zakładu Adamek objął również funkcję dyrektora krajowego Delphi w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w słowackiej Bratysławie. Jego specjalizacją były Systemy Przemysłowe z Robotami i Manipulatorami.
  2. Maciej Balcar – rodowity ostrowianin – muzyk, wokalista, gitarzysta, pianista, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny i filmowy. W dzieciństwie uczęszczał do ostrowskiej Szkoły Muzycznej im. K. Komedy, do klasy fortepianu. W młodości grał z wieloma zespołami bluesowymi, a także z grupą punkrockową i thrashmetalową. W 1998 r. ukazała się jego solowa płyta zatytułowana „Czarno”. W 2000 r. zaczął występować w chorzowskim Teatrze Rozrywki w roli tytułowej w musicalu „Jesus Christ Superstar”, gdzie gra do tej pory. Od 2001 r. udowadnia, że jest jedynym godnym zastąpić Ryszarda Riedla w legendarnym Dżemie. W 2005 r. zagrał rolę Indianera w filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa”, będącym ekranizacją pewnej części życia Ryśka Riedla.

Miniony rok był dla niego szczególnie ostrowski. Najpierw Maciej stał się bohaterem kampanii promocyjnej miasta „Tu mieszkam”, później był niezapomniany kameralny koncert w  ratuszu i drugi, w nowym OCK. Do tego trzeba doliczyć wspominkową płytę z legendą ostrowskiego bluesa „Blues Forever” oraz zupełnie nową, autorską płytę z zespołem Nie-bo.

  1. Witold Banach – historyk, pisarz, działacz kulturalny. Prozaik, autor słuchowisk, esejów, wierszy i opowiadań związanych z fantastyką naukową. Część z nich wydano w zbiorze „Nowa forma spotkania” (2001). W 1976 r. wyróżniono w konkursie Polskiego Radia na słuchowisko science-fiction jego debiutancki tekst „Czarna Dziura” (emisja 1977). Organizator (w 1988 r.) i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Popularyzator historii Ostrowa Wielkopolskiego i południowej Wielkopolski. Autor i wydawca licznych publikacji związanych z regionem ostrowskim, ujętych w serię „Biblioteka Ostrowska”. To zarówno książki jego autorstwa, jak i innych znanych pisarzy związanych z Ostrowem. „Biblioteka Ostrowska” to również – a może i przede wszystkim – przepiękne albumy ze starymi pocztówkami, nominowane do różnych nagród.
  2. Waldemar Burghardt – przedsiębiorca, zasłużony krwiodawca. Wraz z żoną Małgorzatą prowadzi jedną z największych w regionie firm handlowych, specjalizujących się we wszystkim, co związane jest z rowerami. Firma angażuje się także często w przedsięwzięcia o charakterze charytatywnym. Waldemar Burgchardt to przy tym wszystkim niezwykle skromny człowiek, który ma jeszcze jedną pasję, a jest nią krwiodawstwo. Tu również bije rekordy, bo od 1972 r. oddał aż ponad 71 litrów tego bezcennego płynu. Krew oddaje regularnie, sześć razy w roku po 450 ml, co w skali roku daje 2,7 litra. Za zasługi dla krwiodawstwa Waldemar Burghardt został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułem Zasłużony dla Zdrowia Narodu i „Kryształowym Sercem”.
  3. Konrad Czwordon – przedsiębiorca, pasjonat motocykli i motoryzacji. Wybitny specjalista i konstruktor produkowanego w naszym mieście supermotocykla marki Münch Mamut 2000, dzięki któremu Ostrów Wielkopolski zasłynął wśród fanów motoryzacji wielu krajów Europy. Münch Mamut zasługuje na miano supermotocykla, i to nie tylko ze względu na wygląd, ale również na osiągi i zaawansowaną technikę. Produkowany w Ostrowie Mamut jest ekskluzywnym motocyklem, którego wszystkie podzespoły wytwarzane są z najwyższej jakości materiałów i dostarczane przez najlepszych i najdroższych wykonawców. K. Czwordon to także inicjator produkcji w nowego modelu motocykla marki Junak, modelu Sahara.
  4. Alina Janikowska – kierownik artystyczny i współtwórca sukcesów zespołu „Gwiazda”. Nauczyciel dyplomowany, instruktor tańca II-stopnia, choreograf. Od ponad trzydziestu lat prowadzi zespoły taneczne w Ostrowie Wielkopolskim. Twórca musicalu „Ekspresem do gwiazd” i rewii dziecięcej „Ostrowianką jestem”. Autorka i realizatorka cyklicznych koncertów charytatywnych dla dzieci i młodzieży oraz konkursów tanecznych „Magia Tańca”. Osobowość Ostrowskiej Kultury w latach: 2001, 2003, 2004, 2005 i 2006. Finalistka plebiscytu „Kobieta Prawdziwa” – Gazety Wielkopolskiej z 2004 r. Nominowana aż 5-krotnie do tytułu Ostrowianin Roku, a jej przedsięwzięcia kilkakrotnie zdobywały tytuł „Wydarzenia Kulturalnego Roku”. Nagrodzona za swoją działalność artystyczną przez: Ministra Kultury, Wojewodę Wielkopolskiego, Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Ostrowa i Starostę Ostrowskiego oraz Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Wychowawca kilku pokoleń ostrowskiej młodzieży, w tym ponad 20 tancerek Szkoły Baletowej w Poznaniu.
  5. Andrzej Leraczyk – ostrowski „minister kultury”: samorządowiec, wieloletni szef miejskiego Wydziału Kultury, animator kultury. Jego pierwsza pasją był… las. Urodził się w maleńkiej miejscowości Goraj Zamek na skraju Puszczy Noteckiej. Trudno więc się dziwić, że jako szkołę średnią wybrał Technikum Leśne w Mojej Woli. Później dały już o sobie znać jego kulturalne inklinacje. Najpierw były studia na filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, potem praca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kaliszu. Choć tego nie widać, jest jednym z najstarszych stażem urzędników w ostrowskim Urzędzie Miejskim, gdzie nieprzerwanie od 1978 roku szefuje miejskiej kulturze. To jemu głównie ostrowscy – i nie tylko – melomani zawdzięczają takie sztandarowe imprezy jak: Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Turniej Pianistów Stypendystów Zagranicznych czy Konfrontacje Chopinowskie. Od trzech kadencji radny powiatowy, a od niedawna przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.
  6. Piotr Łopatka – uznany twórca , artysta plastyk rodem z Ostrowa Wielkopolskiego, grafik komputerowy, laureat wielu międzynarodowych nagród. Jego artystyczna i zawodowa droga jest ewenementem, bo to klasyczny talent-samouk. Wychowanek i uczeń grupy „Galeria ‘80” prowadzonej przez Tadeusza Gaworzewskiego i Zdzisława Sucheckiego, był również kierownikiem Miejskiego Domu Kultury. Jak mało kto potrafi połączyć własną działalność gospodarczą z twórczością artystyczną. Realizuje ją w firmie „Art Studio”, poprzez którą jest autorem wielu projektów komercyjnych dla uznanych firm, jak również mnóstwa plakatów do koncertów jazzowych czy rockowych. To właśnie on jest autorem wielu projektów graficznych związanych z Ostrowem, m.in. nowej pieczęci miejskiej, nowego logo – tzw. bateryjki czy billboardów z cyklu „Tu mieszkam” .
  7. Aleksander Spitalniak – ostrowski przedsiębiorca, jak zapewniają miejskie służby, najrzetelniej płacący podatki od nieruchomości z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Właściciel firmy produkującej filtry dla motoryzacji (PP-H „ASSO”). Pasjonat motoryzacji, głównie motocykli i gokartów. Niewiele osób wie, że pierwszego polskiego gokarta zbudowano mniej więcej w tym samym czasie – w 1959 r. – w dwóch miastach: w Ostrowie Wlkp. i w Częstochowie. W Ostrowie Wlkp. zbudowali go dwaj bracia – Andrzej i Wojciech Kaczmarek oraz Aleksander Spitalniak. Miłość do motocykli trwa do dziś, bo pan Aleksander jest aktywnym turystą motocyklowym.
  8. Jerzy Wojtaszek – zasłużony ostrowski chórmistrz, posiadacz najwyższych uprawnień do prowadzenia chórów. Choć pochodzi z Krotoszyna, całe życie zawodowe związał z Ostrowem. Rozpoczął od chóru żeńskiego w Studium Wychowania Przedszkolnego – dziś IV LO. Formalnie jest już spokojnym emerytem, ale tak naprawdę nadal jest bardzo aktywny, bo cóż to za emerytura, skoro prowadzi regularnie aż trzy chóry: Chór Nauczycielski, Chór Mieszany w Raszkowie oraz Chór Żeński IV LO. Oprócz tego nadal zaangażowany jest w organizację dużych przedsięwzięć chóralnych: Europejski Przegląd Chórów Nauczycielskich, „Śpiewająca Polska” i inne.

 

NOMINOWANI W KATEGORII Wydarzenie Społeczne Roku 2010

  1. Uniwersytet Trzeciego Wieku
  2. Budowa przez miasto boisk sportowych – „Orlik” i innych (razem 13 sztuk)
  3. Profilaktyczne programy badań medycznych, realizowane przez samorządy miejski i powiatowy

 

NOMINOWANI W KATEGORII Wydarzenie Kulturalne Roku 2010

  1. 29. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”
  2. Musical „Bajkoteka marzeń” zespołu „Gwiazda”
  3. 15. Muzeum Jazz Festival

 

NOMINOWANI W KATEGORII Wydarzenie Sportowe Roku 2010

  1. Ewa Rosiak – brązowa medalistka mistrzostw Polski juniorów w skoku w dal
  2. Nowi reprezentanci Polski w piłce ręcznej mężczyzn z Ostrowa: Tomasz Rosiński, Bartosz Tomczak
  3. Krajowe zawody szybowcowe

 

NOMINOWANI W KATEGORII Wydarzenie Gospodarcze Roku 2010

  1. Remont i modernizacja Ostrowskiego Centrum Kultury
  2. Remont i modernizacja synagogi
  3. Działalność firmy Jedo – producenta wózków dziecięcych

 

NOMINOWANI W KATEGORII Młody Talent Roku 2010

  1. Zespół baletowy „Gwiazda”
  2. Mateusz Ponitka
  3. Monika Walczak