PLEBISCYT OSTROWIANIN ROKU

Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów w południowej Wielkopolsce, podczas którego mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają swoich wybitnych  mieszkańców honorowym tytułem Ostrowianina Roku.

Wybierane są także Wydarzenia Roku w kategoriach: Społeczne, Kulturalne i Sportowe, a od 2010 roku również Wydarzenie Gospodarcze oraz Młody Talent Roku.

Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i  osiągnięciami zasłuży na największe uznanie lokalnej społeczności.

Organizatorzy, patroni
Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, z udziałem kapituły tworzonej przez organizatorów i laureatów tytułu z lat poprzednich. Honorowy patronat sprawuje Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

Zasady, regulamin
Regulamin plebiscytu kilkakrotnie uległa zmianom. W pierwszych latach wybierano wyłącznie Ostrowianina Roku. Z czasem przyjęto system głosowania na kuponach  zamieszczanych w mediach patronackich.
Momentem przełomowym był rok 2001, gdy organizacje plebiscytu przejęło Stowarzyszenie Strefa Kultury. Stopniowo dochodziły kolejne kategorie, zmieniały się zasady wyłaniania nominowanych i laureatów, zwiększył się też skład i zasady pracy kapituły. Przez szereg lat, oprócz głosowania na kuponach w gazecie, głosy oddawano również poprzez sms-y.

Plebiscyt dziś
Kolejne zmiany zasad plebiscytu wymusiła pandemia koronawirusa.   Obecnie, plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie każdy może  zgłosić swojego kandydata do każdej z kategorii. Wszystkie propozycje są przedstawione kapitule plebiscytu, tworzonej przez organizatorów oraz Ostrowian Roku z lat poprzednich.
Kapituła wybiera spośród wszystkich zgłoszonych propozycji do 10 nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku oraz od 2 do 5 nominowanych w kategoriach Wydarzeń Roku: Społecznej, Sportowej, Kulturalnej, Gospodarczej oraz kategorii Młodego
Talentu Roku.

 

Wtedy zaczyna się II etap Plebiscytu, podczas którego oddaje się głosy na konkretne osoby i propozycje wydarzeń. Głosować można poprzez system sms. O zwycięstwie decyduje liczba głosów.
Wszystkie kandydatury są ogłaszane w sposób jawny w Internecie i mediach patronackich.  W II etapie wyboru laureatów dokonuje kapituła plebiscytu. Podczas spotkania członkowie kapituły zostają zapoznani ze wszystkimi zgłoszonymi kandydaturami we wszystkich kategoriach i głosują w systemie niejawnym. Otrzymane w ten sposób głosy są sumowane i w ten sposób otrzymywane są wyniki kolejnej edycji plebiscytu.

Ogłoszenie wyników
Plebiscyt kończy się galą finałową na której uroczyście ogłoszone zostają wyniki i  wręczone nagrody. Finał uświetniają występy najwybitniejszych artystów wywodzących się z Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas gali występowali między innymi: Big Band Powiatu Ostrowskiego, Saxodeon, Maciej Balcar, zespół baletowy „Gwiazda”, Czarno-Czarni, Maja Gawłowska, Michał Kaczmarek, Agnieszka Greinert i inni.
Plebiscyt odbywa się pod patronatem przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.        Laureat otrzymuje na scenie efektowną, mosiężną statuetkę, a laureaci poszczególnych kategorii Wydarzeń Roku otrzymują ozdobne dyplomy.

Dotychczasowymi laureatami tytułu Ostrowianina Roku są:
1992 – śp. Władysław Grześczyk
1993 – śp. Emilia Nawrocka
1994 – Jerzy Psikus i Zbigniew Tapert
1995 – Paweł Rajski
1996 – śp. Marian Matysiak
1997 – Grzegorz Woźny
2000 – Stanisław Grześkowiak
2001 – Józef Szeląg
2002 – Waldemar Gostomczyk
2003 – śp. Andrzej Kowalczyk
2004 – śp. Zenon Gubański
2005 – Ryszard Tyrpa

2006 – Włodzimierz Jędrzejak
2007 – śp. Bożena i Czesław Woś
2008 – Józef Kozan
2009 – Jerzy Wojciechowski
2010 – śp. Alina Janikowska
2011 – śp. Izabela Kaczmarek
2012 – Witold Banach
2013 – Roman Biadała
2014 – ks. Dariusz Kraska
2015 – dr Janusz Tarchalski
2016 – Piotr Kuźma
2017 – Ryszard Chmielina
2018 – śp. Benedykt Kunicki
2019 – Zenon Pawlak
2020 – Marek Walczak
2021 – Adam Stangret