W wypełnionej po brzegi Sali kina „Komeda” , Ryszard Tyrpa – prezes spółdzielni „Społem”, twórca lokalnej sieci handlowej i współorganizator imprez kulturalnych został w miniony piątek wybrany Ostrowianinem Roku 2005. Podczas finałowej gali najstarszego konkursu tego typu w regionie. Wybrano też Wydarzenia Roku w kategorii: sportowej, społecznej i kulturalnej.
Organizatorem 12. edycji konkursu o tytuł Ostrowianina Roku, odbywającego się pod honorowym patronatem przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Lecha Topolana, była społeczna kapituła konkursu oraz redakcja „Gazety Ostrowskiej”. Konkurs trwał od grudnia ubiegłego roku i mógł w nim wziąć w niej każdy chętny. W ostatecznym rozrachunku liczyła się bowiem wyłącznie ilość nadesłanych kuponow i SMS-ów. Ostatecznie, ostrowianie nadesłali ich ponad 6 300.
Najpierw jednak, na podstawie nadesłanych przez naszych czytelników zgłoszeń, kapituła konkursu wybrała 10 nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku oraz po trzy propozycje do Wydarzenia Roku w kategorii: sportowej, społecznej i kulturalnej. W drugim etapie konkursu decydowała ilość głosów. W niektórych kategoriach o zwycięstwie decydowało zaledwie kilkadziesiąt głosów.
Kino pełne po brzegi
Po raz pierwszy w historii plebiscytu sala kina „Komeda” była wypełniona podczas finału niemal do ostatniego miejsca. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł połączenia finałowej gali konkursu z projekcją atrakcyjnego filmu. Po emocjach konkursowych organizatorzy zaprosili na projekcję filmu „Ja wam pokażę” na podstawie powieści Katarzyny Grocholi.
Wcześniej jednak też nie można się było nudzić. W multimedialnych prezentacjach przypomniano zarówno laureatów z lat poprzednich, jak i nominowanych z bieżącej edycji konkursu. Jak zwykle znakomicie grał Big Band Powiatu Ostrowskiego pod batutą Roberta Matuszewskiego. Swoje umiejętności prezentowali Kasia Wojciechowska i Piotr Dymała z formacji „Fabryka spektakli” firmowanej przez Adama Wasielę, który również zaśpiewał w „Komedzie”. Klasą błysnął znowu Michał Karczmarek – utalentowany ostrowski wokalista. Podobać mogła się też Monika Walczak – młoda ostrowska skrzypaczka, a w przerwach między kolejnymi prezentacjami gości rozgrzewały pokazy taneczne ostrowskich cheerleaderek kierowanych przez Macieja Dutkiewicza.
Społem znaczy razem
W piątkowy wieczór najważniejszy był jednak plebiscyt i jego wyniki. Tradycyjnie z największym napięciem nominowani i widownia czekali na wyniki w kategorii: Ostrowianin Roku. Trzeba przyznać, że gdy ogłoszono iż ten zaszczytny tytuł otrzymał w tym roku Ryszard Tyrpa, sporo osób było zaskoczonych. Gdy jednak skojarzono nazwisko laureata z siecią „Grosik”, wszystko stało się jasne. Szczęśliwy i wyraźnie wzruszony Ostrowianin Roku 2005 dziękował ze sceny swoim bliskim oraz wszystkim współpracownikom. – To jest nasz wspólny sukces – podkreślał Ryszard Tyrpa, wielokrotnie odwołując się do pochodzenia i znaczenia, robiącego tego wieczora furorę słowa społem. – Społem to nie tylko nazwa naszej spółdzielni. To słowo, którego autorstwo przypisuje się ponoć Stafanowi Żeromskiemu, oznacza tyle, co razem, wspólnie. Dlatego dziś, w tak szczęśliwym dla mnie dniu, deklaruję, że razem dalej będzie nam „chciało się chcieć” – mówił laureat konkursu, nawiązując do słów finałowej piosenki „Ostrowianin Roku”.
Wydarzeniem społecznym roku wybrano działalność Funduszu Grantowego, dzięki któremu sfinansowano kilkadziesiąt imprez kulturalnych i sportowych. Za wydarzenie sportowe uznano brązowy medal ostrowskich żużlowców w drużynowych mistrzostwach Polski, a wydarzeniem kulturalnym roku okrzyknięto festyn miejski z koncertami Maryli Rodowicz i TSA.
„Twierdza Komeda”
Przy okazji imprezy finałowej okazało się, że kino „Komeda” jest dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich prawdziwą twierdzą, niemal nie do zdobycia. Trzeba było bowiem usilnych zabiegów kilkunastu osób i 6-metrowej długości, potężnych, dębowych desek, żeby pomóc dostać się na scenę jednemu z nominowanych, Darkowi Peśli. Tym razem udało się szczęśliwie sforsować architektoniczne bariery. – To jedyne w powiecie ostrowskim kino jest jednocześnie naszą radością i dumą, ale jednocześnie wstydem – skomentował to prowadzący galę, której widownia przyjęła te słowa oklaskami.
Szczególne dedykacje
Podczas, gdy część gości zestalana projekcji filmu, pozostali udali się na spotkanie towarzyskie w hotelu Villa Royall. Otworzył je, w jak zwykle głęboki i oryginalny sposób, Ostrowianin Roku 2004 – prof. Zenon Gubański. – Kiedy czytamy o przeszłości i porównujemy ją z teraźniejszością, uświadamiamy sobie zmienność i przejściowość idei. To, w co wierzyliśmy wczoraj, nie wierzymy dzisiaj, a w co wierzymy dziś, nie będziemy wierzyć jutro. Im bardziej modne są ubiory, powiedzenia i pojęcia, tym szybciej pójdą w zapomnienie. (…) Musimy jednak sami dążyć i zachęcać ludzi do zdobywania kompetencji, zaufania i oddawania się sprawie. Niech każdy człowiek podchodzi do swojej sprawy z zamiłowaniem i entuzjazmem. Niech czerpie z niej swoje poglądy i postawy. Reagujmy i pomagajmy ludziom reagować aktywnie na zmieniające się środowisko tak, by byli w stanie przewidywać i wpływać na przyszłość. Tylko wtedy konkurencji między edukacja i katastrofą zwycięży edukacja – podsumował prof. Gubański, dedykując te słowa kolejnemu Ostrowianinowi Roku. (jw)
Ryszard Tyrpa urodził się w 1972 roku w Głogowie. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, wydziału zarządzania. Po ukończeniu studiów ekonomicznych pracował jako specjalista ds. inwestycji w Wielkopolskim Funduszu Inwestycyjnym oraz wykładał marketing w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.
W 1999 roku przeprowadził się do Ostrzeszowa, gdzie oprócz pracy zawodowej był współtwórcą i członkiem zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Budowy Hali Sportowej przy Szkole podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie, które pozyskało na budowę hali prawie 1,5 mln zł ze źródeł zewnętrznych. Za swoją działalność otrzymał wyróżnienie ministra edukacji narodowej.
Jest członkiem założycielem „Bloku Gospodarczego” w Ostrzeszowie, a od stycznia 2006 „Bloku Gospodarczego Południowej Wielkopolski” – Stowarzyszenia Samorządowego inicjującego i wspierającego działania zmierzające do poprawy gospodarki regionu Południowej Wielkopolski.
W Ostrowie Wielkopolskim mieszka od 2000 roku. W ciągu jednego roku zmienił oblicze „Społem” PSS, którą kieruje. Dzięki restrukturyzacji majątku i skutecznej akcji marketingowej, kulejącą spółdzielnię przekształcił w prężną sieć handlową „Grosik”. Jego działalność docenił prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, przyznając mu nagrodę gospodarczą w roku 2005. „Społem” pod jego kierownictwem angażuje się w organizację dużych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych: wrześniowy festyn w Parku Miejskim oraz „Gwiazdkę na rynku”. Krótko później zostaje Ostrowianiem Roku 2005.
LAUREACI W KATEGORIACH: WYDARZENIE ROKU 2005
Wydarzenie społeczne – działalność Funduszu Grantowego dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego
Wydarzenie sportowe – brązowy medal ostrowskich żużlowców w drużynowych mistrzostwach Polski
Wydarzenie kulturalne – festyn miejski z koncertami Maryli Rodowicz i TSA
KONKURS ODBYWA SIĘ POD HONOROWYM PATRONATEM PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO.
IMPREZA FINAŁOWA ZOSTAŁA ZORGANIZOWANA PRZY WSPARCIU BUDŻETU MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO I SPONSORÓW: FIRMY „BOMAX”, MIEJSKIEGO ZAKŁADU KOMUNIKACJI, HOTELU VILLA ROYAL, OSTROWSKIEGO CENTRUM KULTURY, FIRMY MASWIK, DUŻEGO CENTRUM KWIATOWEGO „WIOLETTTA’’ ORAZ BIURA OCHRONY „SEZAM”.